Növénydoktor kategória archívuma:

Csigaveszély a kaktuszok között

A csigák sajna nemcsak a kiskerteket dézsmálják meg, de a kaktuszainkra is komoly veszélyt jelenthetnek. Idén ez fokozottan igaz, mivel a nedves idő kifejezetten előnyös a csigák szaporodásának. Közel húsz éve foglalkozom már kaktuszokkal, s ezalatt az idő alatt csak hallomásból találkoztam a csigaproblémával. Soha nem támadták meg a kaktuszaimat. Nos, ez idén megváltozott. Néhány …

Olvass tovább »

Rovarölőszer fokhagymából és chili paprikából

A fokhagyma spray (áztassunk 3 gerezd fokhagymát kevés napraforgóolajban 24 órán át és aztán adjuk ezt kb. fél liter vízhez, mely így szappanszerűen fog oldódni. Rázzuk össze 5-6 szor és permetezzünk ezzel), segít csökkenteni a poloskák és a mozaikos hátú zöldségbogarak számát. A paprika spray (a csésze friss chili paprikát pépesítsünk el fél csésze szárított …

Olvass tovább »

Permetezz vegyszermentesen diófa leveléből készült permetlével

  Így készül: „2 liter vizet felforralok, majd belegyűrök jó sok diófalevelet, amit a kis zöld szárával együtt vágtam le. Megvárom, míg kihűl, kiszedem a leveleket, és spriccelős flakonba teszem. Levél megy a komposztba, elriasztja a legyeket, meg a hangyákat. Az összes növényre jó, a spenótra is fújtam, meg a salátákra is.” (Gyöngyi Kerepesi osztotta …

Olvass tovább »

Vírusos betegségek

   A vírusos betegségeket elsősorban a szúró-szívó szájszerű kártevők, például a levéltetvek vagy a tripszek terjesztik, de a növények gondozása során a szennyezett eszközökkel is átvihetők egyik növényről a másikra. Orchideák, begóniák és az afrikai ibolya esetén a mozaikvírusok okozta tünetek gyakoriak, amelyek szabálytalan, sárgászöld foltokat és csíkokat hoznak létre a levél felületén. Az orchidealevélben …

Olvass tovább »

Baktériumos betegségek, Xantomónászos betegségek

A begónia xantomónászos betegsége (Xanthonomas campestris pv. begoniae) esetén az áttetsző levélfoltok megjelenését a hajtások hervadása követi. A muskátli legveszélyesebb betegségét is xantomónász okozza (Xanthomonas campestris pv. pelargonii) , és a levelek, valamint hajtások vizenyős, megfeketedő foltjairól ismerhető fel. A fertőzött növényeket különítsük el, tartsuk szárazabban és ügyeljünk arra, hogy a leveleikre ne kerüljön víz. …

Olvass tovább »